Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-01-12 13:00:14
Jeśli bardzo chciałbyś, drogi czytelniku oddać swój 1%, ale nie jesteś pewien czy masz taką możliwość przygotowaliśmy dla Ciebie krótką instrukcję:
Kto może przekazać swój 1%?
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
Podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
Podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.
Wybrane przez nas organizacje na które możesz przekazać swój 1%:
Fundacja Mam Marzenie - Fundacja Mam Marzenie działa po to, aby spełniać marzenia chorych dzieci Dlaczego? Bo wierzymy i już niejednokrotnie doświadczyliśmy tego, jak wielka jest moc spełnianego marzenia! Fundacja powstała 14 czerwca 2003 roku w Krakowie jako niezależna i samodzielna organizacja, skupiająca wyłącznie wolontariuszy. Obecnie działamy w 16 oddziałach na terenie całej Polski. Do dzisiaj spełniliśmy ponad 5000 marzeń dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu.
Fundacja Rak'n'Roll - Wygraj Życie Rak'n'Roll. Wygraj Życie! to fundacja, która zmienia schemat myślenia o chorobie nowotworowej i działa na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka. Problemy traktujemy rzeczowo, siejemy pozytywną energię.
Fundacja im. prof. Kazimierza Bartla - Fundacja im. Prof. Kazimierza Bartla powstała w roku 2008 z inicjatywy córki profesora, p. Cecylii Bartel. Za najważniejszy cel stawiamy sobie edukacyjne wsparcie polskich dzieci, młodzieży i studentów. Odbywa się to poprzez fundowanie nagród i stypendiów dla najzdolniejszych (w tym dla młodzieży z rejonów zaniedbanych kulturowo), wyposażanie szkół w przedmioty niezbędne w nauce, jak również pogłębianie rozwoju intelektualno-artystycznego.
Fundacja Dziecięca Fantazja - Fundacja Dziecięca Fantazja jest Organizacją Pożytku Publicznego, działającą od 2003 roku. Misją Fundacji jest wnoszenie radości w życie dzieci nieuleczalnie chorych i zmagających się z chorobami zagrażającymi życiu poprzez spełnianie ich najskrytszych marzeń i fantazji. Dzieci, które zmagają się z nowotworami, chorobami genetycznymi i wadami wrodzonymi także mają marzenia. Takie same jak ich zdrowi rówieśnicy.
Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa - Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa działa na Warszawskim Ursynowie od 1990 roku. Od 28 października 2004 r. jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (KRS 0000128039). Od ponad 20 lat opiekujemy się pacjentami będącymi pod opieką domową oraz w hospicjum stacjonarnym, udzielając im pomocy medycznej, psychologicznej, duchowej. Działania FHO koncentrują się wokół opieki nad pacjentami 24h/7. Rocznie fachową opieką paliatywną obejmujemy ok. 2000 chorych w opiece domowej (opieka obejmuje również rodziny pacjentów) oraz ok. 800 pacjentów hospicjum stacjonarnego.
Fundacja "Przyszłość dla Dzieci" została powołana przez Edytor sp. z o.o., wydawcę "Gazety Olsztyńskiej". Dzieci są różne. Ciekawskie, rozbiegane, pełne energii. Są i takie, które wymagają leczenia i rehabilitacji. Takimi właśnie opiekuje się Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” założona w 2002 roku przez wydawcę „Gazety Olsztyńskiej”.
Czas najważniejsze pytanie:
W jaki sposób mogę przekazać swój 1%?
Najpierw zdecydujmy się jaką i kogo chcemy wspomóc? Pod likiem: http://www.mpips.gov.pl/bip/wykaz-organizacji-pozytku-publicznego/#akapit12 dostępny jest Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Na liście znajdują się organizacje, które mają prawo otrzymywać 1% (tzn. nie prowadzą działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami).
Wypełniamy odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38).
Po dokładnym wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w danym roku, wpisujemy nawę i numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której pragniemy przekazać 1% należnego podatku (art. 45 ust. 5c ustawy o pdof). Rubryki zatytułowane są „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP". Numer ten znajdziemy także na liście publikowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a także w bazie ngo.pl
W tym kroku wpisujemy w przeznaczoną na to rubrykę kwotę jaką chcemy przekazać dla opp (Uwaga! Nie może ona jednak przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół (art. 45 ust. 5c ustawy o pdof).
Składamy wniosek zeznania podatkowego i regulujemy podatek.
Nasz wniosek o przekazie 1% wybranej przez nas organizacji zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy zapłacimy w pełni wysokości nasz należny podatek. A pieniądze z 1% podatku zostaną przekazane przez urząd skarbowy w lipcu bądź sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.
Przekazujecie swój 1% podatku? Czym się kierujecie dokonując wyboru którą organizację zamierzacie wesprzeć?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.